Sonata ta należy do najsławniejszych utworów fortepianowych Beethovena. Jest także bardzo popularna wśród uczniów średnich szkół muzycznych, gdyż jej poziom trudności nie jest wygórowany.
Utwór powstał około roku 1799 i został zadedykowany księciu Carlowi von Lichnowskyemu, mecenasowi sztuki i znawcy muzyki należącemu do wiedeńskiej arystokracji.
Allegro di molto e con brio – część I utworu
rozpoczyna się wstępem Grave o charakterze patetycznym. Stąd funkcjonująca nazwa całej sonaty, jako „Sonata Patetyczna”. Wstęp przebiega od pianissimo w kierunku forte. Pierwszy temat utrzymany jest w tonacji podstawowej c-moll, a kolejne tematy i fragmenty zmieniają tonacje: es-moll/Es-dur, g-moll/e-moll, f-moll/c-moll.
Adagio contabile – część II
utrzymana jest w tonacji As-dur i posiada piękną, liryczną linię melodyczną. Jest to jedna z najpopularniejszych i rozpoznawalnych melodii w całej literaturze muzycznej. Słyszymy stały ruch szesnastkowy, który przechodzi w triole i staje się bardziej burzliwy. Tonacja z c-moll zmienia się na as-moll, a następnie przechodzi w E-dur. Pod koniec części powraca początkowa melodia wraz ze zmienionym akompaniamentem.
Allegro – część III
nie jest już tak patetyczna jak część I. Charakteryzuje się lekkością i przejrzystą fakturą figuracyjną. Jest to typowe rondo sonatowe, czyli refren wraz z kupletami, przetworzeniem, repryzą i epilogiem. Całość kończy się w głównej tonacji utworu – c-moll.
Sonaty fortepianowe powstałe przed końcem 1802 roku (do których należy Sonata No.8 in C minor) zapowiadają Beethovena takiego, jaki objawi się później w dorobku dzieł dojrzałych – Koncertów i Symfonii. Bogactwo i nowatorstwo w zakresie formy i środków wyrazu odpowiada tu głębi myśli twórczej kompozytora.
Do innych znanych sonat fortepianowych Beethovena, które posiadają w tytule dodatkowe nazwy-określenia, należą:
– Sonata Księżycowa in Cis Minor, Op. 27
– Sonata Pastoralna in D Major, Op. 28
– Sonata Waldsteinowska in C Major, Op. 53
– Sonata Appassionata in F Minor, Op. 57
– Sonata Les adieux in Es Major, Op. 81
– Sonata Hammerklavier in B Major, Op. 106
————————————–
Serdecznie zapraszam do kontynuowania nauki gry na pianinie w formie lekcji online.