Nauka gry na pianinie - Łódź

Nauczyciel muzyki, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej i wykładowca oraz instruktor pozaszkolnych form oświatowych oferuje Państwu naukę gry na instrumentach klawiszowych takich jak: pianino, fortepian, keyboard.

Udzielam lekcji gry w miejscu zamieszkania na ul. Liściastej / róg Zgierskiej, w przygotowanym do tego celu pokoju z instrumentami. Możliwe są też lekcje z dojazdem do ucznia w obrębie dzielnicy Bałuty. W niektórych sytuacjach oferuję również dojazd w inne rejony Łodzi, a również do miast ościennych: Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki.

Lekcje stacjonarne jak i online gry na instrumencie trwają od 30 do 60 minut i są dostosowane do wieku i możliwości ucznia.

Typowa lekcja gry na pianinie przebiega w następujący sposób:

 • przypomnienie i sprawdzenie materiału przerabianego na poprzedniej lekcji,
 • omówienie nowych tematów lub zagadnień,
 • wspólna nauka mająca na celu łatwiejsze i właściwe przyswojenie nowych umiejętności,
 • przekazanie wytycznych do samodzielnych ćwiczeń sprawdzanych na kolejnych zajęciach.

Na każdej lekcji realizujemy coraz to nowe cele dydaktyczne, wykorzystując różne metody kształcenia i korzystając ze znanych w pedagogice zasad nauczania.

Nauka gry na pianinie - Łódź

Uczeń poza murami placówki oświatowej czuje się bardziej odważny i swobodny. Ja wykorzystuję to w trakcie zajęć czyniąc go aktywnym gospodarzem lekcji. Program programem, ale najważniejsze aby w głowie ucznia pozostało jak najwięcej i dzięki temu był on zadowolony i dumny z nowych osiągnięć.

Swoją ofertę kieruję również do osób dorosłych i starszych, pragnących realizować swoje zainteresowania i rozwijać pasje muzyczne. Na naukę nigdy nie jest za późno, a ja ze swej strony gwarantuję partnerskie podejście i wyrozumiałość. Wszyscy uczniowie, poprzez naukę ze mną, są przygotowywani do samodzielnego kontynuowania przygody z instrumentem klawiszowym. Po zakończeniu nauki absolwenci posiadają umiejętność rozczytywania i interpretowania zapisów nutowych różnych gatunków muzyki fortepianowej.

Zapraszam serdecznie do rozpoczęcia i kontynuowania nauki.

Nauka gry na pianinie - online

Oprócz lekcji stacjonarnych w naszej szkole pianina mam przyjemność zaoferować Państwu także profesjonalne lekcje online w formie kompleksowej nauki przez internet. Są to pełnowartościowe, indywidualnie dostosowane lekcje prywatne, kierowane do osób rozpoczynających albo kontynuujących naukę gry na pianinie lub keyboardzie.

Na czym w praktyce polega stosowana przeze mnie forma nauki gry na pianinie online?

 1. W pierwszej kolejności proszę o kontakt ze strony ucznia i przesłanie pierwszej wiadomości mailowej na adres: keyboard.nauka@gmail.com
 2. W odpowiedzi zwrotnej proszę o przesłanie kilku najistotniejszych informacji o uczniu, takich jak: dotychczasowy przebieg nauki, informacja o posiadanym instrumencie. Niejednokrotnie proszę o nagranie smartfonem i przesłanie za pomocą dysku Google swojego wykonania fragmentu utworu lub chociażby nauczonej melodii.
 3. Uczeń przesyła wiadomość mailową z informacjami na swój temat, często z linkiem do swojego nagrania, na podstawie których to informacji poznaję ewentualne oczekiwania ucznia i określam poziom jego umiejętności.Nauka gry na pianinie online w Łodzi
 4. W kolejnym kroku przygotowuję pierwszą lekcję dostosowaną do poziomu i oczekiwań ucznia. Na końcu lekcji wyznaczam bardzo konkretne zadania do wykonania w formie ćwiczeń. Jest to lekcja bezpłatna, na podstawie której uczeń podejmuje decyzję w sprawie dalszej nauki.
 5. Po tygodniu ćwiczeń uczeń przesyła nagrania przedstawiające wykonanie zadanych ćwiczeń. Następuje opłata ze strony ucznia za następną (lub następne) lekcje. Na wskazany nr rachunku bankowego otrzymuję ustaloną opłatę.
 6. Przygotowuję i przesyłam kolejną lekcję, w której omawiam i oceniam przesłane wykonania, zadane na poprzedniej lekcji. W treści nowej lekcji zamieszczam opisy  i filmy instruktażowe. Na końcu lekcji wyznaczam zadania do wyćwiczenia przed następną lekcją.
 7. Uczeń znów ćwiczy, nagrywa i odsyła zadane ćwiczenia. W ten sposób przerabiamy kolejny materiał i z lekcji na lekcję posuwamy się z nauką do przodu.

Uwaga! Każda lekcja jest odrębnie przygotowywana dla danego ucznia i jest dostosowana do jego indywidualnych możliwości oraz realizowanego tempa nauki.

Serdecznie zachęcam do wypróbowania tej innowacyjnej metody nauczania.

Dlaczego warto uczęszczać na lekcje gry na pianinie?

Lekcje gry online na pianinie są muzycznymi zajęciami dodatkowymi, które stanowią ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Gra na pianinie stanowi sposób na rozwój swojej wrażliwości i kultury osobistej. Nie na próżno mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, czyli uspokaja, odstresowuje, poprawia nastrój i uszlachetnia człowieka. Ucząc się gry na instrumencie takim jak fortepian, gdy korzystamy intensywnie z obu rąk, wytwarzamy w swoim mózgu dodatkowe połączenia nerwowe między półkulami, odpowiedzialne z synchronizację tych działań. Owe połączenia mogą być następnie wykorzystane w trakcie wielu innych aktywności życiowych. Poza tym gra na instrumencie może być ciekawą pasją i interesującym hobby na całe życie.

Jaki jest program nauki gry na pianinie?

Program nauki gry na pianinie dostosowuję każdorazowo do potrzeb, oczekiwań i możliwości ucznia. Często podstawą jest program nauczania Akademii Muzycznej I Stopnia, modyfikowany i dostosowywany do zainteresowań ucznia. Zazwyczaj wykonujemy utwory na odpowiednim poziomie umiejętności, stanowiące reprezentację różnych gatunków muzyki rozrywkowej, poważnej, klasycznej, współczesnej i filmowej. Nieraz uczeń znajduje swój zakres zainteresowań i podążamy w tym kierunku. Innym razem są to znane i rozpoznawalne “przeboje” muzyki fortepianowej, takie jak: Menuet J. S. Bacha, Walc F. Chopina, utwór “Dla Elizy” czy “Marsz turecki”. Uwaga – na każdym poziomie nauki, wykonujemy gamy i pasaże w różnych postaciach, dostosowane do poziomu ucznia.

Czego nauczysz się na lekcjach gry na pianinie?

Na lekcjach poznajemy wartości rytmiczne nut, takie jak: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta i ósemka. Poznajemy znaczenia zapisu nut na pięciolinii w odpowiednim kluczu, najpierw wiolinowym, a następnie basowym. W praktyce wykonujemy pierwsze, najprostsze zapisy nutowe, zwracając uwagę na prawidłowe ustawienie dłoni i układ palców. Poznajemy techniki wykonywania dźwięków, takie jak: portato, legato i staccato. Uczymy się prowadzić melodię w ramach fraz muzycznych pojedynczymi dźwiękami, a także realizować partie dwudźwięków i trójdźwięków odpowiednimi palcami prawej i lewej ręki. Wykonując krótkie etiudy czyli ćwiczenia, poznajemy charakterystyczne zagrania i sposoby współdziałania rąk, mające następnie zastosowanie w utworach. A wszystko to po to, aby z czasem móc wykonywać coraz bardziej wymagające dzieła muzyczne.

Dla kogo przeznaczone są lekcje?

Lekcje gry, które organizuję i prowadzę przeznaczone są dla następujących grup osób:

 • adepci gry, którzy rozpoczynają naukę i są prowadzeni przeze mnie od zupełnych podstaw (pianino od podstaw).
 • uczniowie, którzy rozpoczęli naukę z innym nauczycielem, a teraz, z różnych powodów, zamierzają ją kontynuować ze mną.
 • uczniowie Szkół Muzycznych, którzy potrzebują wsparcia w nauce i pomocy w codziennych ćwiczeniach, lub przygotowania do występu, przesłuchania, egzaminu.

Ile czasu zajmie opanowanie podstaw gry na pianinie?

Gdybym miał określić ile czasu zajmie nauka podstaw gry na pianinie i byłbym zmuszony do podania jednoznacznej odpowiedzi, to musiałbym użyć uśrednienia, które w żaden sposób nie oddaje rzeczywistości. Sprawa przedstawia się w ten sposób, że określenie “nauka podstaw gry” nie jest jednoznaczne, a również tempo nauki i trwałość opanowanych umiejętności bywa różnorodna. Przewiduję, że na opanowanie zupełnych podstaw, które otwierają drogę do dalszej nauki potrzeba ok. 1 roku.

Czy talent jest potrzebny do gry na pianinie?

Z mojej praktyki i wieloletnich obserwacji wynika, że zdecydowana większość adeptów, nadaje się do nauki gry na instrumencie klawiszowym. Zaledwie średnio, u co dziesiątego ucznia, stwierdzam jakieś dość istotne braki uzdolnień. Zazwyczaj dotyczy to poczucia rytmu lub ogólnych problemów z koncentracją i koordynacją ruchową. Tak więc, powiedzenie “mi to słoń nadepnął na ucho”, należy zazwyczaj włożyć między bajki, zakasać rękawy i wziąć się czym prędzej za ćwiczenie. Oczywiście, spotkałem w swej karierze kilka osób wybitnie uzdolnionych, ale gwarantuję, że kurs gry na instrumencie jest przeznaczony nie tylko dla nich.

Poznaj naszą politykę prywatności – wszystkie pozostawione dane firmy (mail, nazwisko, adres) są chronione.
Polityka cookies: przeczytajcie także o zabezpieczeniu plików cookies.

Najczęściej zadawane pytania o naukę gry na pianinie - FAQ

Najkorzystniejsze jest rozpoczęcie nauki gry wraz z początkiem ogólnej aktywności edukacyjnej, czyli w wieku 6-7 lat. Natomiast już od 4 roku życia możliwe są zabawowe zajęcia umuzykalniające, zawierające wybrane elementy nauki. Również naukę gry można rozpocząć w wieku nieco późniejszym, kilkunastu lat i wtedy może być ona prowadzona w nieco intensywniejszy sposób.
Czas trwania lekcji dostosowany jest do możliwości psychofizycznych dziecka i wynosi w przypadku dzieci najmłodszych – 30 min, w przypadku uczniów początkowych klas szkoły podstawowej – 45 minut, a w przypadku dzieci starszych może wynosić 60 minut. Koszt lekcji zależy od czasu jej trwania, miejsca przeprowadzania i częstotliwości lekcji. Możliwe są lekcje u mnie w domu lub z dojazdem do ucznia. Odległość dojazdu ma znaczenie i wpływa na koszt lekcji. W przypadku stałego abonamentu za lekcje, z rezerwacją terminu w określony dzień tygodnia, o stałej godzinie, jestem w stanie zaproponować zniżkę w opłacie miesięcznej, w stosunku do lekcji rozliczanych indywidualnie. Tak więc średnia cena lekcji może się wahać od 50 do 100 zł.
Poza zupełnie początkowym okresem nauki (2-3 lekcje), uczeń powinien dysponować odpowiednim instrumentem do ćwiczenia gry. Może to być instrument posiadany na własność, albo wypożyczony u mnie w ramach umowy dzierżawy instrumentu (służę informacjami w tym zakresie). W przypadku lekcji przeprowadzanych u mnie w domu, korzystamy z mojego instrumentu, a posiadany przez ucznia instrument służy mu do ćwiczenia gry w miejscu zamieszkania.
W pewnym sensie jest to normalne, gdyż bardzo rzadko wykonujemy podobne czynności w życiu codziennym. Zazwyczaj wykorzystujemy prawą rękę do czynności precyzyjnych a lewa służy tylko do podtrzymywania, unieruchamiania i pełni funkcję pomocniczą. W trakcie nauki gry, poprzez odpowiednie ćwiczenia (wykonywanie gam, pasaży i etiud na lewą rękę) oraz metody nauki (ćwiczenie najpierw gry rękoma osobno i dopiero potem łączenie prawej ręki z lewą), uzyskujemy zadowalające rezultaty w grze oburącz.