Nauka gry na keyboardzie - Dom Pełen Muzyki

Oferta nauki gry na keyboardzie

Naukę gry na keyboardzie przeprowadzamy na podstawie uproszczonych zapisów nutowych, w których linia melodyczna zapisana jest na pięciolinii w kluczu wiolinowym, zaś symbole akordów akompaniamentu widnieją w odpowiednich miejscach poszczególnych taktów nad pięciolinią. Tego typu notacja muzyczna jest stosunkowo prosta, jednocześnie dokładna, jednoznaczna i jak najbardziej poprawna. Nadaje się zarówno dla profesjonalistów jak i do amatorskiego muzykowania.

Gry na instrumentach uczę w ten sposób uczniów od wieku przedszkolnego, po osoby na zasłużonej emeryturze. Jeśli chodzi o granice wiekowe do nauki gry na instrumentach, to wystarczy jeśli najmłodsi uczniowie są na tyle komunikatywni, że potrafią odpowiadać na podstawowe pytania i posiadają umiejętność liczenia do czterech oraz znają kilka początkowych liter alfabetu: A, B, C, D, E, F, G, H. Z kolei dla osób najstarszych jest to często sposób na zrealizowanie nareszcie swoich pasji muzycznych. Pragnę nadmienić, że zawsze dobieram stopień trudności utworów do aktualnych umiejętności ucznia, aby efektem końcowym, było jego bezbłędne wykonanie.

Lekcje gry na keyboardzie - cennik

Cena lekcji uzależniona jest od miejsca ich przeprowadzania. Lekcje u mnie w domu są tańsze od lekcji z dojazdem do ucznia. Cena lekcji wyjazdowych jest uzależniona od pokonywanej odległości.

Również czas trwania i częstotliwość lekcji ma wpływ na cenę. Możliwe są lekcje o czasie trwania od pół godziny zegarowej (30 min) do dwóch godzin lekcyjnych (2 x 45 min). Standardowa częstotliwość, to jedna lekcja w tygodniu, choć nieraz, gdy widzę że jest taka potrzeba, bo uczeń nie zapamiętuje dobrze tego co robiliśmy na lekcji i nie jest w stanie efektywnie ćwiczyć gry przez tydzień, polecam dwie lekcje w tygodniu, w dniach tak rozmieszczonych, abyśmy spotykali się co 3-4 dni. W przypadku większej częstotliwości lekcji, a również w przypadku stałej opłaty miesięcznej za kurs gry, jestem w stanie zaproponować nieco niższą cenę w stosunku do lekcji odbywanych rzadziej lub nieregularnie. Na obecną chwilę (połowa 2021 r.) koszt jednej lekcji wynosi od 60 do ponad 100 zł. 

Nauka gry na Keyboardzie - metody nauczania

W zupełnie początkowym okresie nauki, lekcje gry na keyboardzie i pianinie są do siebie bardzo podobne. Uczymy się rozpoznawać na klawiaturze układ czarnych klawiszy i w stosunku do nich odpowiednie białe klawisze. Poznajemy nazwy oktaw, oraz nazwy literowe pierwszych kilku dźwięków. Uczymy się naciskać klawisze palcami w ramach odpowiednio ustawionej dłoni oraz prawidłowo utrzymywanego nadgarstka i przedramienia. Wykonujemy pierwsze melodie prawą ręką i poznajemy budowę pierwszych skal, gam i pasaży.

Dopiero po kilku lekcjach rozpoczynamy wykorzystywać funkcje elektronicznego instrumentu klawiszowego, takie jak: metronom, akompaniament perkusyjny, automatyczny akompaniament instrumentalny i synchronizację. W zależności od marki, instrumenty klawiszowe posiadają funkcje, które mają różne nazwy, a ich działanie jest różnie wizualizowane. I tak:

  • keyboard Yamaha nazywa brzmienia zawarte w swoich instrumentach określeniem „Voice”, a gatunki dostępnych akompaniamentów jako „Style”, zaś keyboard do nauki firmy CASIO na te same funkcje używa nazw „Tone” i „Rhythm”.
  • w różny sposób, w zależności od marki i modelu, działanie dostępnych funkcji przedstawione jest na ekranie wyświetlacza. Nieraz, w przypadku najprostszych instrumentów są to tylko podświetlone pojedyncze punkty, a innym razem są to symbole graficzne, informujące o działaniu danej funkcji, jak np. strzałki pojawiające się po kolei, w zgodzie z metrum i tempem wykonywanej muzyki.

W późniejszym okresie wykorzystujemy dodatkowe funkcje elektronicznych instrumentów, takie jak wstęp – Intro, zakończenie – Ending, czy zmiana akompaniamentu – Main. Uczymy się wykorzystywać banki pamięci z zapisanymi ustawieniami instrumentu do wykonywania określonych utworów. Każdy model instrumentu posiada nieco odmienne funkcje, tak więc nauka gry na keyboardzie dla początkujących powinna odbywać się na danym modelu instrumentu. Osobną sprawą jest sterowanie akordami akompaniamentu, lewą ręką. Elektroniczne instrumenty posiadają uproszczone ustawienia, dzięki którym naciskając np. jeden klawisz, uzyskujemy akord durowy, zaś naciskając odpowiednie dwa klawisze, wprowadzamy do akompaniamentu akord molowy lub septymowy. Oczywiście możliwe jest również, po zmianie ustawień odpowiedniej funkcji, normalne sterowanie akompaniamentem przez jednoczesne naciskanie trzech lub więcej klawiszy.

Wykorzystywanie funkcji elektronicznych instrumentów jest tylko dodatkiem do prawidłowej, zgodnej z zasadami muzyki, oraz sprawnej gry oburącz na białych i czarnych klawiszach. Nikomu nie radzę, aby naukę gry na keyboardzie rozpoczynać od zapoznawania się z działaniem wymienionych wyżej funkcji keyboardu, bez rozpoczęcia nauki i bez doskonalenia się w biegłym posługiwaniu się klawiaturą instrumentu.

Nasza polityka prywatności – wszystkie pozostawione dane firmy (mail, nazwisko, adres) są chronione.
Polityka cookies: przeczytajcie także o zabezpieczeniu plików cookies.

Czy warto rozpocząć naukę gry od keyboardu, czy od razu uczyć się gry na pianinie?

Oczywiście, że warto rozpoczynać naukę gry od mniejszego, lżejszego i tańszego instrumentu, aby ewentualnie w przyszłości zamienić go na instrument bardziej rozbudowany, a może nawet akustyczny. Natomiast jeśli jesteśmy zdecydowani na naukę muzyki przez wiele lat, lub jesteśmy uczniami szkoły muzycznej, odpowiednie pianino lub fortepian będą nieodzowne już od samego początku nauki. Proszę pamiętać, aby kupować keyboardy z dynamiczna klawiaturą, renomowanych i wiodących firm. Proszę oprócz instrumentu zaopatrzyć się w odpowiedni statyw pod keyboard i siedzisko o regulowanej wysokości. Proszę również pamiętać o ergonomii miejsca nauki, która obejmie głównie właściwe oświetlenie klawiatury i co najważniejsze – pulpitu na nuty. Rozpoczynanie gry na keyboardzie dysponującym wieloma ciekawymi funkcjami i brzmieniami, może być szczególnie w przypadku dzieci, dodatkowym elementem podsycającym ciekawość, utrzymującym zainteresowanie i pomagającym w przebrnięciu przez etapy ćwiczeń w początkowym okresie nauki gry.

Jaka jest zasada gry na keyboardzie z wykorzystaniem funkcji automatycznego akompaniamentu?

Zasada ta polega na tym, że partia prawej ręki prowadzi linię melodyczną, a lewa ręka realizuje akompaniament w postaci akordów sterujących grą akompaniamentu. Działanie lewej ręki pokrywa się ze zmianą funkcji harmonicznych w wykonywanym utworze. W trakcie gry wykorzystuje się funkcję synchronizacji akompaniamentu, która polega na tym, że rozpoczęcie gry wywołane naciśnięciem właściwego klawisza, pokrywa się z początkiem taktu w odpowiednim metrum. W praktyce przypada to zazwyczaj na liczenie “raz”. Ponadto keyboardy dysponują funkcją automatycznego wstępu “Intro” i zakończenia “Ending”, jak również zmiany rodzaju akompaniamentu z prostszego “Main A” na bardziej rozbudowany “Main B”, przez odpowiednie przejście perkusyjne. Gra z wykorzystaniem automatycznego akompaniamentu daje wiele satysfakcji, chociaż powinna być poprzedzona najpierw doskonałym opanowaniem gry utworu w brzmieniu pianina.

Od czego rozpocząć naukę gry na keyboardzie?

No cóż odpowiedź jest zupełnie jednoznaczna – od nauki sprawnego poruszania się palcami prawej ręki, jako linia melodyczna, oraz lewej ręki w nieco ograniczonym zakresie, jako sterowanie akompaniamentem, po klawiaturze instrumentu. Proszę przypadkiem nie szukać na początku dodatkowych stylów i dźwięków do wgrania w pamięć instrumentu, a nauczyć się najpierw korzystać z fabrycznych zasobów posiadanego sprzętu. Proszę skupić się na grze zgodnej z metrum utworu, czyli zupełnie poprawnej pod względem rytmu. Proszę nauczyć się stosować właściwe palcowanie uwzględniające korzystanie ze wszystkich palców prawej ręki i odpowiednich palców ręki lewej. Proszę poznawać znaczenie najprostszych zapisów nutowych w wersji z rozpisaną harmonią w postaci nazw akordów sterujących akompaniamentem. Następnie proszę ewentualnie próbować gry w wersji pianinowej zapisanej w systemie dwóch pięciolinii połączonych akoladą.

Jak zmieniać akordy akompaniamentu lewą ręką?

Oczywista odpowiedź brzmi – sprawnie i bezbłędnie. Natomiast, gdybym miał w kilku słowach udzielić pomocnej odpowiedzi, to pragnę zwrócić uwagę, że uzależnione to jest od wybranego na instrumencie trybu sterowania akompaniamentem. Niektóre instrumenty firmy Yamaha (PSR-S750 i PSR-S950) posiadają tryb wyboru między funkcją “Single Finger”, czyli sterowania pojedynczymi dźwiękami, a funkcją “Al Full Keyboard”, czyli pełnym sterowaniem zgodnie z zasadą budowy akordów: durowych, molowych, septymowych, zmniejszonych i zwiększonych.
Z kolei instrumenty Casio posiadają np. funkcję akordów w wersji uproszczonej o nazwie “Akord Casio”, w której do wyboru akordu używa się sąsiadujących ze sobą klawiszy, bez żadnego związku z budową akordów. I tak – jeden klawisz to akord durowy, dwa sąsiednie klawisze to odpowiedni akord molowy, trzy sąsiadujące klawisze dają akord durowy septymowy, a cztery klawisze akord molowy septymowy. Zachęcam i zapraszam do nauki obsługi swego instrumentu w ramach pobieranych lekcji gry na keyboardzie.

Najczęściej zadawane pytania o naukę gry na keyboardzie - FAQ

Cena lekcji gry na keyboardzie jest taka sama, jak cena lekcji gry na pianinie i wynosi w zależności od miejsca prowadzenia lekcji (u mnie w domu lub z dojazdem do ucznia), czasu trwania lekcji (od 30 do nawet 2 x 45 minut) i ustalonych zasad odbywania lekcji (stały harmonogram lub lekcje okazjonalne), średnio od 60 do nawet ponad 100 zł za lekcję.
Oczywiście można się uczyć w każdym wieku. Jest nawet powiedzenie, które mówi, że na naukę nigdy nie jest za późno. A tak na prawdę, najkorzystniejsze jest rozpoczęcie nauki gry na instrumencie wraz z początkiem całej aktywności edukacyjnej, czyli w wieku wczesnoszkolnym. Mam jednak uczniów dorosłych, w wieku dojrzałym, którzy doskonale radzą sobie z nauką gry na pianinie lub keyboardzie.
W przypadku nauki gry na keyboardzie, pierwsze efekty nauki widoczne są już po kilku lekcjach. Posiadam opracowane i przygotowane specjalne, ciekawe melodie, które wykonujemy najpierw w brzmieniu pianina, a zaraz potem z wykorzystaniem podstawowych funkcji elektronicznego instrumentu klawiszowego. Nauka gry i wykonywanie bardzo rozbudowanych utworów o skomplikowanych rytmach (możliwość zagrania prawie każdej piosenki) zajmuje zazwyczaj kilka lat.